| Manufacturer Part Number: | ESMH250VSN123MP45W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH250VSN123MP45W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH250VSN123MP45W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 12000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 41 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.48A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH250VSN123MP45W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH250VSN123MP45W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH250VSN123MP45W is new and unused, you can buy ESMH250VSN123MP45W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH250VSN123MP45W.
| EBM28DTMD-S189 | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | EBM28DTMD-S189.pdf | |
| SIT8008BI-13-18E-90.000000D | OSC XO 1.8V 90MHZ OE | SIT8008BI-13-18E-90.000000D.pdf | |
| ISL89161FRTBZ | IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN | ISL89161FRTBZ.pdf | |
| EL4502S1(TB) | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 8-SMD | EL4502S1(TB).pdf | |
| VI-B44-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VI-B44-EU-B1.pdf | |
| VE-20Y-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-20Y-MY-B1.pdf | |
| 0878320641 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0878320641.pdf | |
| 1571878-1 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin-Lead | 1571878-1.pdf | |
| 3037067 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Black 14-26 AWG | 3037067.pdf | |
| 1771140000 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1771140000.pdf | |
| RNCF0402CTE12K4 | RES SMD 12.4K OHM 1/16W 0402 | RNCF0402CTE12K4.pdf | |
| PNM1206E1002BST5 | RES SMD 10K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PNM1206E1002BST5.pdf |