| Manufacturer Part Number: | ESMH201VSN272MA60W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH201VSN272MA60W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH201VSN272MA60W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.441" (62.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH201VSN272MA60W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH201VSN272MA60W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH201VSN272MA60W is new and unused, you can buy ESMH201VSN272MA60W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH201VSN272MA60W.
| EEV-HA1C331UP | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1C331UP.pdf | |
| 12102C333MAT2A | 0.033µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 12102C333MAT2A.pdf | |
| SBR05U20LPS-7 | DIODE SBR 20V 500MA 2DFN | SBR05U20LPS-7.pdf | |
| MK2304S-2ILFTR | IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC | MK2304S-2ILFTR.pdf | |
| 93C56C-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC | 93C56C-I/SN.pdf | |
| 7008L55J8 | IC SRAM 512KBIT 55NS 84PLCC | 7008L55J8.pdf | |
| LT Q39E-Q1OO-25-1 | Green 530nm LED Indication - Discrete 2.85V 0603 (1608 Metric) | LT Q39E-Q1OO-25-1.pdf | |
| PSC12K-050 | 5V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | PSC12K-050.pdf | |
| LP2996LQEVAL | LP2996 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board | LP2996LQEVAL.pdf | |
| CA3102E22-21PBF80 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E22-21PBF80.pdf | |
| 101A0-4CZ3JL | 100 Position Plug Connector Through Hole Solder | 101A0-4CZ3JL.pdf | |
| 5-103639-2 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 5-103639-2.pdf | |
| 1243260000 | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1243260000.pdf | |
| 20020038-H231B01LF | 23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020038-H231B01LF.pdf | |
| AC2512FK-07154RL | RES SMD 154 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-07154RL.pdf |