| Manufacturer Part Number: | ESMH201VNN471MQ30W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH201VNN471MQ30W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH201VNN471MQ30W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 353 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.8A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH201VNN471MQ30W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH201VNN471MQ30W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH201VNN471MQ30W is new and unused, you can buy ESMH201VNN471MQ30W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH201VNN471MQ30W.
| FA28NP02A222JNU06 | 2200pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA28NP02A222JNU06.pdf | |
| T95Z107M6R3LZAL | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2910 (7227 Metric) 400 mOhm 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) | T95Z107M6R3LZAL.pdf | |
| 51200 | FUSE LINK T 200A RB 23" | 51200.pdf | |
| 1.5SMC6.8A-M3/57T | TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMCJ | 1.5SMC6.8A-M3/57T.pdf | |
| 608489040001049 | Contact Gold Power Pin Solder | 608489040001049.pdf | |
| MBRB1535CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB1535CT-E3/45.pdf | |
| P160-682FS | 6.8µH Unshielded Inductor 662mA 280 mOhm Max Nonstandard | P160-682FS.pdf | |
| LM5140QRWGTQ1 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 40-VQFNP (6x6) | LM5140QRWGTQ1.pdf | |
| TPS22932BEVM | TPS22932B - Power Management, Power Distribution Switch (Load Switch) Evaluation Board | TPS22932BEVM.pdf | |
| 1-1437449-3 | RELAY TIME DELAY | 1-1437449-3.pdf | |
| ABM18DRXN | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | ABM18DRXN.pdf | |
| CA06R24-28PXF80 | 24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA06R24-28PXF80.pdf | |
| PXM6011/16P/CR/0507/SN | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | PXM6011/16P/CR/0507/SN.pdf | |
| DDMAM50PNM | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Crimp | DDMAM50PNM.pdf |