| Manufacturer Part Number: | ESMH101VSN332MR40W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH101VSN332MR40W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH101VSN332MR40W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3300µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 4.05A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH101VSN332MR40W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH101VSN332MR40W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH101VSN332MR40W is new and unused, you can buy ESMH101VSN332MR40W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH101VSN332MR40W.
| VBT2060C-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT2060C-E3/8W.pdf | |
| MBR3535 | Diode Schottky 35V 35A Chassis, Stud Mount DO-4 | MBR3535.pdf | |
| CY8C4127AXI-M485 | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C41xx - M Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14) | CY8C4127AXI-M485.pdf | |
| VI-24T-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VI-24T-MW-F3.pdf | |
| DK2A-L2-24V | General Purpose Relay DPST (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole | DK2A-L2-24V.pdf | |
| RMCF1206FT5K36 | RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 | RMCF1206FT5K36.pdf | |
| AIB0-14S-2SS-TK | GT 4C 4#16S SKT RECP WALL | AIB0-14S-2SS-TK.pdf | |
| AD1300 | Adapter Coaxial Connector BNC Jack, Female Socket To F Plug, Male Pin 75 Ohm | AD1300.pdf | |
| 924227-24-04-I | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924227-24-04-I.pdf | |
| 0917161554 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 22-24 AWG | 0917161554.pdf | |
| S5-470RFJ8 | RES SMD 470 OHM 5% 4W 8230 | S5-470RFJ8.pdf | |
| RG1005N-3242-C-T10 | RES SMD 32.4K OHM 1/16W 0402 | RG1005N-3242-C-T10.pdf |