| Manufacturer Part Number: | ESMH101VNN472MR50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH101VNN472MR50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH101VNN472MR50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 53 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.13A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH101VNN472MR50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH101VNN472MR50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH101VNN472MR50W is new and unused, you can buy ESMH101VNN472MR50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH101VNN472MR50W.
| EET-UQ2C222EA | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C222EA.pdf | |
| 209-1-25195-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 209-1-25195-1.pdf | |
| 10119130-H0C-20DLF | XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK | 10119130-H0C-20DLF.pdf | |
| PJRAS3X1S01X | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Jack Mono Connector Solder | PJRAS3X1S01X.pdf | |
| SN74AHC244PW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHC244PW.pdf | |
| FWLF1632R27 | Fiber Optic Transceiver Module General Data Transfer 2.7Gbps 1556nm 3.3V Pluggable, SFP | FWLF1632R27.pdf | |
| VI-BNY-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-BNY-CW-F2.pdf | |
| VI-2N1-IV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VI-2N1-IV-F1.pdf | |
| RER40F3240RCSL | RES CHAS MNT 324 OHM 1% 5W | RER40F3240RCSL.pdf | |
| AIT6E32-5SC | ER 2C 2#0 SKT PLUG | AIT6E32-5SC.pdf | |
| KPT08F22-21S | 21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT08F22-21S.pdf | |
| 20021121-00008D4LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021121-00008D4LF.pdf | |
| AA2512JK-07620KL | RES SMD 620K OHM 5% 1W 2512 | AA2512JK-07620KL.pdf | |
| CMF5525R000GKBF | RES 25 OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF5525R000GKBF.pdf |