| Manufacturer Part Number: | ESH2PDHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PDHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PDHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PDHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PDHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PDHE3/85A is new and unused, you can buy ESH2PDHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PDHE3/85A.
| UCX1V561MNQ1MS | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V561MNQ1MS.pdf | |
| C1808X683KDRACTU | 0.068µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808X683KDRACTU.pdf | |
| ISL22449UFV14Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL22449UFV14Z.pdf | |
| MB91213APMC-GS-118E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-118E1.pdf | |
| MAX14661ETI+T | 1 Circuit IC Switch 16:2 8 Ohm 28-TQFN (4x4) | MAX14661ETI+T.pdf | |
| MIC2561-1YM | IC PCMCIA CARD SW MATRIX 14-SOIC | MIC2561-1YM.pdf | |
| 51CAD-E24-A20L | 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 1W PC Pins | 51CAD-E24-A20L.pdf | |
| VI-BWX-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VI-BWX-EX-F1.pdf | |
| 10123312-106LF | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 10123312-106LF.pdf | |
| LPPB352NFSS-RC | 70 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | LPPB352NFSS-RC.pdf | |
| Y14968K76000T0W | RES SMD 8.76K OHM 0.15W 1206 | Y14968K76000T0W.pdf | |
| AF162-JR-0727RL | RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0606 | AF162-JR-0727RL.pdf |