| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHM3/85A.
| 250BXC22MEFC10X20 | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 250BXC22MEFC10X20.pdf | |
| 0031.2323 | CARRIER FUSE FOR FUL 5X20MM | 0031.2323.pdf | |
| IUG1-1REC4-62-5.00-C-21 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A | IUG1-1REC4-62-5.00-C-21.pdf | |
| 5022R-514G | 510µH Unshielded Inductor 139mA 18.8 Ohm Max 2-SMD | 5022R-514G.pdf | |
| PIC16C56-RC/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C56-RC/SS.pdf | |
| V300C36E75BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | V300C36E75BN3.pdf | |
| CY3250-29XXX | CY3215-DK, CY8C29466-24PXI, 29466-24PVXI, 29466-24SXI, 29566-24AXI, 29666-24PVXI, 29866-24AXI PSoC® Non-QFN Emulation Kit | CY3250-29XXX.pdf | |
| KUP-14A35F-120 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable | KUP-14A35F-120.pdf | |
| RC0201FR-07825KL | RES SMD 825K OHM 1% 1/20W 0201 | RC0201FR-07825KL.pdf | |
| GMC49DRTI-S13 | CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND | GMC49DRTI-S13.pdf | |
| TV06DT-19-11SD-LC | TV 11C 11#16 SKT PLUG | TV06DT-19-11SD-LC.pdf | |
| KJB7T23W53BB | 53 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T23W53BB.pdf |