| Manufacturer Part Number: | ESH2PB-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PB-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PB-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PB-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PB-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PB-E3/85A is new and unused, you can buy ESH2PB-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PB-E3/85A.
| EKMT451VSN181MQ40S | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMT451VSN181MQ40S.pdf | |
| T322A105K020AT | 1µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 10 Ohm 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm) | T322A105K020AT.pdf | |
| 203-1-24692-10 | CIR BRKR ROCKER | 203-1-24692-10.pdf | |
| BZX884-C20,315 | Zener Diode 20V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C20,315.pdf | |
| 1N5368C/TR8 | Zener Diode 47V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5368C/TR8.pdf | |
| DS1040Z-A32+ | Delay Line IC 1-Shot, Programmable 5 Tap 32.5ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1040Z-A32+.pdf | |
| KSZ9031MNXCC | 4/4 Transceiver Full Ethernet 64-QFN (8x8) | KSZ9031MNXCC.pdf | |
| 74LVQ32TTR | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LVQ32TTR.pdf | |
| VE-J1K-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-J1K-EX-F2.pdf | |
| A1-12PA-2.54DSA(71) | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | A1-12PA-2.54DSA(71).pdf | |
| 98401-801-50LF | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 98401-801-50LF.pdf | |
| EDZ1200/6 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | EDZ1200/6.pdf |