| Manufacturer Part Number: | ESH1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PDHM3/84A is new and unused, you can buy ESH1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PDHM3/84A.
| 0672008.DRT4 | FUSE GLASS 8A 250VAC AXIAL | 0672008.DRT4.pdf | |
| ESM15DRMH-S288 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | ESM15DRMH-S288.pdf | |
| ER1641-822JR | 8.2µH Shielded Molded Inductor 245mA 1.32 Ohm Max Axial | ER1641-822JR.pdf | |
| LTC2657BCFE-H16#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP-EP | LTC2657BCFE-H16#TRPBF.pdf | |
| MC7812BDTG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A DPAK-3 | MC7812BDTG.pdf | |
| PTH03060WAZT | DC/DC CONVERTER 0.8-2.5V 25W | PTH03060WAZT.pdf | |
| REC5-1209DRW/H2/A/M/SMD-R | CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT | REC5-1209DRW/H2/A/M/SMD-R.pdf | |
| GTC06A-28-6S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | GTC06A-28-6S.pdf | |
| TV07DZ-25-37PD-LC | TV 39C 39#16 PIN J/N RECP | TV07DZ-25-37PD-LC.pdf | |
| 1028200000 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Beige 8-20 AWG | 1028200000.pdf | |
| 9T12062A9091BAHFT | RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A9091BAHFT.pdf |