| Manufacturer Part Number: | ESH1PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PCHM3/85A is new and unused, you can buy ESH1PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PCHM3/85A.
| EYM18DTKD-S288 | CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND | EYM18DTKD-S288.pdf | |
| GCM44DSXS | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | GCM44DSXS.pdf | |
| 74404063220 | 22µH Shielded Wirewound Inductor 1.4A 140 mOhm Nonstandard | 74404063220.pdf | |
| IMC1812RQR33K | 330nH Unshielded Wirewound Inductor 430mA 550 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812RQR33K.pdf | |
| LTC6992IDCB-4#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6992IDCB-4#TRMPBF.pdf | |
| PCA9621PW,118 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 1MHz 16-TSSOP | PCA9621PW,118.pdf | |
| LX1554MY | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 8-CDIP | LX1554MY.pdf | |
| VI-21D-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VI-21D-CY-B1.pdf | |
| MP6-3L-1E-1E-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3L-1E-1E-00.pdf | |
| LJT06RT-23-55PB | LJT 55C 55#20 PIN PLUG | LJT06RT-23-55PB.pdf | |
| 10-435456-51P | Circular Connector | 10-435456-51P.pdf | |
| KPT01F22-21S | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01F22-21S.pdf | |
| DCMN17C5SNK126 | 17 (12 + 5 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DCMN17C5SNK126.pdf | |
| 1-640250-5 | 15 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.156" (3.96mm) | 1-640250-5.pdf |