| Manufacturer Part Number: | ES1PA-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PA-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PA-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PA-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PA-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PA-M3/84A is new and unused, you can buy ES1PA-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PA-M3/84A.
| M39003/01-6266/TR | 1.0µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6266/TR.pdf | |
| 0435003.KRHF | FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0402 | 0435003.KRHF.pdf | |
| XN0450600L | TRANS 2NPN 20V 0.3A MINI6 | XN0450600L.pdf | |
| MIC5213-2.5YC5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 80mA SC-70-5 | MIC5213-2.5YC5-TR.pdf | |
| REC5-4805SRW/H6/C/M | CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT | REC5-4805SRW/H6/C/M.pdf | |
| ST1S09IDEMOBO12 | ST1S09 DC/DC, Step Down Evaluation Board | ST1S09IDEMOBO12.pdf | |
| 203M024-19B12 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24 | 203M024-19B12.pdf | |
| 951428-9011506-AR | 28 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole | 951428-9011506-AR.pdf | |
| 890-18-028-10-004101 | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-18-028-10-004101.pdf | |
| 1-1546174-2 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 1-1546174-2.pdf | |
| RL1210FR-070R453L | RES SMD 0.453 OHM 1% 1/2W 1210 | RL1210FR-070R453L.pdf |