| Manufacturer Part Number: | ES1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Manufacturing Source 01/Oct/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 15ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 7pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of ES1A is new and unused, you can buy ES1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1A.
| VJ0805D360FLBAC | 36pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D360FLBAC.pdf | |
| MKP1840533404 | 3.3µF Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.634" L x 0.571" W (41.50mm x 14.50mm) | MKP1840533404.pdf | |
| 9925380000 | CIR BRKR THRMMAG 2A 277VAC 50VDC | 9925380000.pdf | |
| 0805L260SLTHYR | PTC RESET 6V LO RHO 0805 2.60A | 0805L260SLTHYR.pdf | |
| HM2R05PA5101N9LF | CONN RECEPT 55 + 3 POWER TYPE M | HM2R05PA5101N9LF.pdf | |
| B82422T1122K8 | 1.2µH Unshielded Wirewound Inductor 390mA 700 mOhm Max 2-SMD | B82422T1122K8.pdf | |
| TS80C51RD2-MCA | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 40/20MHz ROMless 40-PDIL | TS80C51RD2-MCA.pdf | |
| XMLEZW-02-0000-0B0HU227H | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® XM-L White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 6V 700mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLEZW-02-0000-0B0HU227H.pdf | |
| VE-23P-EV | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VE-23P-EV.pdf | |
| RC2012F5901CS | RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 | RC2012F5901CS.pdf | |
| CIR00R-22-14P-F80 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR00R-22-14P-F80.pdf | |
| MS3110P14-12P | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | MS3110P14-12P.pdf | |
| D38999/26WB35PE-LC | 13 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WB35PE-LC.pdf | |
| 0705750085 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0705750085.pdf |