| Manufacturer Part Number: | ERX-3SJR47A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 0.47 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-3SJR47A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-3SJR47A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.47 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-3SJR47A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-3SJR47A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-3SJR47A is new and unused, you can buy ERX-3SJR47A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-3SJR47A.
| UKL2A330MPD1TD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A330MPD1TD.pdf | |
| RBB25DHFR | CONN EDGE DUAL .050 SMD 50 POS | RBB25DHFR.pdf | |
| EEM18DCMI | CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW | EEM18DCMI.pdf | |
| 2DD2652-7 | TRANS NPN 12V 1.5A SOT-323 | 2DD2652-7.pdf | |
| Z84C0010FEC00TR | Z80 Microprocessor IC Z80 1 Core, 8-Bit 10MHz 44-QFP | Z84C0010FEC00TR.pdf | |
| LTC1992-5IMS8#PBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC1992-5IMS8#PBF.pdf | |
| VI-21M-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-21M-IX-F3.pdf | |
| IMP4-3Q0-4EE0-LLL-03-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-3Q0-4EE0-LLL-03-A.pdf | |
| CA02COME14S-9PB | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA02COME14S-9PB.pdf | |
| TVP00RW-19-6BD | TV 6C 6#12 SKT RECP | TVP00RW-19-6BD.pdf | |
| AXT134114 | 34 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXT134114.pdf | |
| 20021611-00040T8LF | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021611-00040T8LF.pdf | |
| VQ02115000J0G | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | VQ02115000J0G.pdf | |
| SFR16S0001430FR500 | RES 143 OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR16S0001430FR500.pdf | |
| H8110KFYA | RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL | H8110KFYA.pdf |