| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJR91A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 0.91 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJR91A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJR91A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.91 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJR91A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJR91A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJR91A is new and unused, you can buy ERX-2SJR91A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJR91A.
| B43858A9226M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A9226M.pdf | |
| 04023A150LAT2A | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04023A150LAT2A.pdf | |
| 3120-F521-N7T1-W14FR4-10A | CIR BRKR THRM 10A | 3120-F521-N7T1-W14FR4-10A.pdf | |
| 5SGXEA4K3F40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA4K3F40C3N.pdf | |
| Z86C9620PSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz ROMless | Z86C9620PSG.pdf | |
| LT3091EFE#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output 0 V ~ -32 V 1.5A 16-TSSOP | LT3091EFE#PBF.pdf | |
| XPEBWT-H1-0000-00AF6 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Warm 3750K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-H1-0000-00AF6.pdf | |
| V48A3V3H264BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V48A3V3H264BN.pdf | |
| LM4510SDEV/NOPB | LM4510 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | LM4510SDEV/NOPB.pdf | |
| MS3100E24-20S | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100E24-20S.pdf | |
| PT02E-22-21S(001) | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT02E-22-21S(001).pdf | |
| GTCL030RV24-AJPX-B30 | GT 25C 25#16 PIN RECP WALL RM | GTCL030RV24-AJPX-B30.pdf | |
| 1731090062 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 1731090062.pdf | |
| RN65C4642FRE6 | RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C4642FRE6.pdf |