| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJR75A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 0.75 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJR75A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJR75A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.75 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJR75A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJR75A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJR75A is new and unused, you can buy ERX-2SJR75A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJR75A.
| LGY2F271MELA | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2F271MELA.pdf | |
| MDD255-22N1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2200V (2.2kV) 270A Chassis Mount Y1-CU | MDD255-22N1.pdf | |
| 8N4DV85EC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz, 106.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0170CDI8.pdf | |
| XC6122C534ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C534ER-G.pdf | |
| HCPL-4502-300E | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing | HCPL-4502-300E.pdf | |
| VE-25Y-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-25Y-EY-B1.pdf | |
| KJB0T1135SN-T69 | 13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB0T1135SN-T69.pdf | |
| TVS06RF-23-53PA-LC | TV 53C 53#20 PIN PLUG | TVS06RF-23-53PA-LC.pdf | |
| 66900-134 | 34 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold, GXT™ 28-30 AWG | 66900-134.pdf | |
| 826368-9 | 9 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin | 826368-9.pdf | |
| SMH100-LPSE-S18-RA-BK | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | SMH100-LPSE-S18-RA-BK.pdf | |
| PHP00805E2292BST1 | RES SMD 22.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E2292BST1.pdf |