| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJR51A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 0.51 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJR51A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJR51A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJR51A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJR51A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJR51A is new and unused, you can buy ERX-2SJR51A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJR51A.
| URZ1V331MPD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1V331MPD.pdf | |
| VJ0805D121KXXAR | 120pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D121KXXAR.pdf | |
| VRR40M104KWA | 0.10µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.350" L x 0.275" W (8.89mm x 6.98mm) | VRR40M104KWA.pdf | |
| BZT52C18-7-F | Zener Diode 18V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123 | BZT52C18-7-F.pdf | |
| IPD90N03S4L-02 | MOSFET N-CH 30V 90A TO252-3 | IPD90N03S4L-02.pdf | |
| 4906-S | 184nH Adjustable Inductor 70 @ 45MHz Radial 0.400" L x 0.400" W (10.16mm x 10.16mm) | 4906-S.pdf | |
| 9DBU0441AKLF | IC BUFFER 4OUTPUT 1.5V 32MLF | 9DBU0441AKLF.pdf | |
| STM32F302RBT6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F302RBT6TR.pdf | |
| JCK1512S12 | DC/DC CONVERTER 12V 15W | JCK1512S12.pdf | |
| ACS02A16-13P-003 | AC 2C 2#12 PIN RECP THERMO | ACS02A16-13P-003.pdf | |
| CBWH-2G | None, Open Centers Port Faceplate Frame White Double Gang | CBWH-2G.pdf | |
| M80-333 | PC TAIL POWER CONTACT | M80-333.pdf | |
| 4-103783-0-11 | 22 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-103783-0-11.pdf |