| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJ4R7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJ4R7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJ4R7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJ4R7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJ4R7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJ4R7A is new and unused, you can buy ERX-2SJ4R7A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJ4R7A.
| 0265005.V | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | 0265005.V.pdf | |
| ATV15C180J-HF | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB | ATV15C180J-HF.pdf | |
| CLS62NP-680NC | 68µH Shielded Inductor 276mA 981 mOhm Max 4-SMD | CLS62NP-680NC.pdf | |
| SA5532NG | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | SA5532NG.pdf | |
| NCP380HMUAJAATBG | IC CURRENT LIMIT SWITCH 6-UDFN | NCP380HMUAJAATBG.pdf | |
| 3362Z-1-105LF | 1M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3362Z-1-105LF.pdf | |
| 551600233-001/NOPB | LM2267x TO-263 WEBENCH® Buildit Board DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | 551600233-001/NOPB.pdf | |
| 97-3106A28-9PX-940 | AB 12C 6#16, 6#12 PIN PLUG | 97-3106A28-9PX-940.pdf | |
| D38999/20FH35HD | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FH35HD.pdf | |
| DF11-10DP-2DS(24) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | DF11-10DP-2DS(24).pdf | |
| 0386007830 | 30 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386007830.pdf | |
| ERG-2SJ362A | RES 3.6K OHM 2W 5% AXIAL | ERG-2SJ362A.pdf |