| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJ3R9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10500 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJ3R9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJ3R9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJ3R9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJ3R9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJ3R9V is new and unused, you can buy ERX-2SJ3R9V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJ3R9V.
| EEC13DRES-S734 | CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET | EEC13DRES-S734.pdf | |
| VEMI45AA-HNH-GS08 | RC (Pi) EMI Filter 2nd Order Low Pass 4 Channel R = 100 Ohms, C = 36pF 4A 8-UFDFN Exposed Pad | VEMI45AA-HNH-GS08.pdf | |
| 74LV4060D,118 | IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC | 74LV4060D,118.pdf | |
| XC6123E432ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E432ER-G.pdf | |
| ADJ53024 | ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2C, 2-COIL L | ADJ53024.pdf | |
| HMC13DTEH | CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET | HMC13DTEH.pdf | |
| BACC45FN24-57S7 | 57 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN24-57S7.pdf | |
| ACA3106R16-11SBF80 | ACB 2C 2#12 SKT PLUG | ACA3106R16-11SBF80.pdf | |
| 97-3106A20-8PY-417 | AB 6C 4#16, 2#8 PIN PLUG | 97-3106A20-8PY-417.pdf | |
| CTVS07RF-9-35AE | CTV 6C 6#22D PIN J/N RECP | CTVS07RF-9-35AE.pdf | |
| 73080258539 | ADAPTER, PLASTIC, M20 TO PG11 | 73080258539.pdf | |
| OSTTR100550 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTTR100550.pdf | |
| 9T04021A1000FBHF3 | RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402 | 9T04021A1000FBHF3.pdf | |
| MBA02040C2878FC100 | RES 2.87 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C2878FC100.pdf |