| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJ3R9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJ3R9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJ3R9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJ3R9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJ3R9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJ3R9A is new and unused, you can buy ERX-2SJ3R9A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJ3R9A.
| ECA-2AHG221 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG221.pdf | |
| VJ1210A300JBBAT4X | 30pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210A300JBBAT4X.pdf | |
| BFC237229224 | 0.22µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC237229224.pdf | |
| 572D686X06R3S2T | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1206 (3216 Metric) 900 mOhm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 572D686X06R3S2T.pdf | |
| SIT9120AC-2C3-25E150.000000Y | OSC XO 2.5V 150MHZ | SIT9120AC-2C3-25E150.000000Y.pdf | |
| PEX8648-BB50RBC F | IC PCI EXPRESS SWITCH | PEX8648-BB50RBC F.pdf | |
| DS14185WM | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SOIC | DS14185WM.pdf | |
| LT6656AIDC-3#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.1% 5mA 6-WFDFN Exposed Pad | LT6656AIDC-3#TRMPBF.pdf | |
| L7987 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | L7987.pdf | |
| MCR10EZHJ161 | RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10EZHJ161.pdf | |
| 5182-4PG-3DC | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | 5182-4PG-3DC.pdf | |
| ADP-SMAM-MCXF | Adapter Coaxial Connector SMA Plug, Male Pin To MCX Jack, Female Socket 50 Ohm | ADP-SMAM-MCXF.pdf | |
| M24308/2-26Z | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Crimp | M24308/2-26Z.pdf | |
| 3419-6000 | 30 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG | 3419-6000.pdf | |
| 431612-12-0 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431612-12-0.pdf |