| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJ3R0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 57010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJ3R0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJ3R0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJ3R0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJ3R0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJ3R0A is new and unused, you can buy ERX-2SJ3R0A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJ3R0A.
| SMBG78A-E3/52 | TVS DIODE 78VWM 126VC SMB | SMBG78A-E3/52.pdf | |
| EEM24DRMD-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | EEM24DRMD-S288.pdf | |
| EEC44DRYH-S734 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | EEC44DRYH-S734.pdf | |
| DSC1001AI2-026.0000 | 26MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001AI2-026.0000.pdf | |
| 0819-80G | 220µH Unshielded Molded Inductor 42.5mA 26.5 Ohm Max Axial | 0819-80G.pdf | |
| M41T93ZMY6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 7B SPI 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) | M41T93ZMY6E.pdf | |
| LM49321RLX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono and Stereo Headphones Class AB 36-uSMD | LM49321RLX/NOPB.pdf | |
| VI-2TY-EY | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-2TY-EY.pdf | |
| RT1206CRE07316RL | RES SMD 316 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE07316RL.pdf | |
| MCA12060D7871BP500 | RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D7871BP500.pdf | |
| RLR07C1271FSRE6 | RES 1.27K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1271FSRE6.pdf |