| Manufacturer Part Number: | ERX-2SJ1R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERX-2SJ1R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERX-2SJ1R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERX Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERX | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERX-2SJ1R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERX-2SJ1R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERX-2SJ1R0V is new and unused, you can buy ERX-2SJ1R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERX-2SJ1R0V.
| M39006/25-0065 | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm) | M39006/25-0065.pdf | |
| TAC475K035P05 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 35V Axial 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) | TAC475K035P05.pdf | |
| 6650680-1 | 1 (Power) Position Housing for Female Sockets Connector Type J | 6650680-1.pdf | |
| XC6122E439ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E439ER-G.pdf | |
| LP38502SDX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 5 V 1.5A 8-WSON (3x2.5) | LP38502SDX-ADJ/NOPB.pdf | |
| 5510001857F | LED Circuit Board Indicator Through Hole, Right Angle | 5510001857F.pdf | |
| PFE5KR300E | RES CHAS MNT 0.3 OHM 10% 975W | PFE5KR300E.pdf | |
| 68113W3103L001 | 13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 68113W3103L001.pdf | |
| 310-87-111-01-609101 | 11 Position Socket Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold | 310-87-111-01-609101.pdf | |
| 1975299 | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1975299.pdf | |
| TNPW080539R2BEEA | RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080539R2BEEA.pdf | |
| CRCW08052K26FKEAHP | RES SMD 2.26K OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW08052K26FKEAHP.pdf | |
| 742X0831002FP | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 | 742X0831002FP.pdf | |
| MBB02070C1158FCT00 | RES 1.15 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C1158FCT00.pdf | |
| RLR07C1151FSRE6 | RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1151FSRE6.pdf |