| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F7683V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F7683V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F7683V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 768k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F7683V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F7683V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F7683V is new and unused, you can buy ERJ-S08F7683V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F7683V.
| 860160275025 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275025.pdf | |
| W3A45A150KAT2A | 15pF Isolated Capacitor 4 Array 50V C0G, NP0 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | W3A45A150KAT2A.pdf | |
| M39003/01-2631 | 0.33µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2631.pdf | |
| P0900ECL | SIDACTOR BI 75V 400A TO-92 | P0900ECL.pdf | |
| ECC16DJZN | CONN EDGECARD 32POS .100" | ECC16DJZN.pdf | |
| AFS14A04-1575.42-T2 | FILTER SAW 1575.42 MHZ SMD | AFS14A04-1575.42-T2.pdf | |
| LQW18ANR12J80D | 120nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 720 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | LQW18ANR12J80D.pdf | |
| TQ2SS-L2-12V-Z | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TQ2SS-L2-12V-Z.pdf | |
| CST0612-FC-R0005-E | RES SMD 0.0005 OHM 1% 1W 0612 | CST0612-FC-R0005-E.pdf | |
| SC02P-10SL-4P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | SC02P-10SL-4P.pdf | |
| PT00E-18-11S | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT00E-18-11S.pdf | |
| 252163 | MCX Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Solder | 252163.pdf | |
| 431612-15-0 | 15 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431612-15-0.pdf |