| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F7501V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F7501V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F7501V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F7501V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F7501V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F7501V is new and unused, you can buy ERJ-S08F7501V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F7501V.
| GRM0335C2A5R5CA01D | 5.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A5R5CA01D.pdf | |
| VJ0603D4R3DLXAC | 4.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D4R3DLXAC.pdf | |
| 1825AA330KAT1A | 33pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825AA330KAT1A.pdf | |
| BFC237531243 | 0.024µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm) | BFC237531243.pdf | |
| EBA31DCKN-S288 | CONN EDGECARD 62POS .125" | EBA31DCKN-S288.pdf | |
| BAS70LT1G | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 | BAS70LT1G.pdf | |
| PA4340.201NLT | 200nH Shielded Molded Inductor 16A 3.2 mOhm Max Nonstandard | PA4340.201NLT.pdf | |
| CRCW120690R9FKEA | RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120690R9FKEA.pdf | |
| TV06DT-23-55HN | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DT-23-55HN.pdf | |
| L777DE09PA | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L777DE09PA.pdf | |
| 1060633480 | Fiber Optic Plug Connector SC Simplex 128µm Red | 1060633480.pdf | |
| HILR-04VF-3-E | 4 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Blue 0.130" (3.30mm) | HILR-04VF-3-E.pdf | |
| RT2512FKE0712R1L | RES SMD 12.1 OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE0712R1L.pdf | |
| CPF0603B1K21E1 | RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0603 | CPF0603B1K21E1.pdf |