| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F6040V is new and unused, you can buy ERJ-S08F6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F6040V.
| 38511500000 | FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC RADIAL | 38511500000.pdf | |
| AIUR-16-3R9K | 3.9µH Unshielded Wirewound Inductor 1.3A 20 mOhm Max Radial | AIUR-16-3R9K.pdf | |
| LMV331IDCKRE4 | Comparator General Purpose Open Collector SC-70-5 | LMV331IDCKRE4.pdf | |
| SN74LVTH16374ZRDR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 54BGA | SN74LVTH16374ZRDR.pdf | |
| SN74LVC1G58YZPR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC1G58YZPR.pdf | |
| L6563A | PFC IC Discontinuous (Transition) 14-SO | L6563A.pdf | |
| VE-B4D-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-B4D-CW-S.pdf | |
| BACC63BV24B30P6 | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | BACC63BV24B30P6.pdf | |
| 171-025-213R021 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 171-025-213R021.pdf | |
| 399-V3-134-10-009101 | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-V3-134-10-009101.pdf | |
| 0387206804 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387206804.pdf | |
| RP73D2B110KBTDF | RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B110KBTDF.pdf | |
| RG1005V-221-W-T1 | RES SMD 220 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-221-W-T1.pdf | |
| CRCW0603360RJNEAHP | RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 0603 | CRCW0603360RJNEAHP.pdf | |
| YC102-JR-0743RL | RES ARRAY 2 RES 43 OHM 0302 | YC102-JR-0743RL.pdf |