| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F5493V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F5493V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F5493V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F5493V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F5493V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F5493V is new and unused, you can buy ERJ-S08F5493V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F5493V.
| C0805C224M3RACTU | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C224M3RACTU.pdf | |
| GRM1555C1E5R5DZ01D | 5.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E5R5DZ01D.pdf | |
| TACL475M010ATA | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 10V 0603 (1608 Metric) 6 Ohm 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) | TACL475M010ATA.pdf | |
| DS64MB201SQE/NOPB | IC MUX/BUFFER DUAL 54WQFN | DS64MB201SQE/NOPB.pdf | |
| 82V2048EDR | Telecom IC 208-PQFP (28x28) | 82V2048EDR.pdf | |
| ISL88042IRTEEZ-TK | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 8-TDFN (2x3) | ISL88042IRTEEZ-TK.pdf | |
| S-873069CUP-AFFT2G | - Converter, Constant Voltage Power Supply Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-873069CUP-AFFT2G.pdf | |
| VI-B40-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-B40-EU-B1.pdf | |
| PT07A-22-21P | 21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT07A-22-21P.pdf | |
| GTS02R-32-17P(025) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | GTS02R-32-17P(025).pdf | |
| TVP00DZ-9-9S-S1AD | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DZ-9-9S-S1AD.pdf | |
| HRMP-U.FLJ-2 | Adapter Coaxial Connector SMA Plug, Male Pin To U.FL Jack, Male Pin 50 Ohm | HRMP-U.FLJ-2.pdf | |
| 54112-107721200LF | 72 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54112-107721200LF.pdf | |
| 9T12062A1693DBHFT | RES SMD 169K OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A1693DBHFT.pdf |