| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F5492V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F5492V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F5492V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 54.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F5492V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F5492V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F5492V is new and unused, you can buy ERJ-S08F5492V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F5492V.
| GRM0335C1E6R7DD01D | 6.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1E6R7DD01D.pdf | |
| 293D106X9050E2TE3 | 10µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 800 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 293D106X9050E2TE3.pdf | |
| RSC17DRTS-S734 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | RSC17DRTS-S734.pdf | |
| XRCGB26M000F3M00R0 | 26MHz ±30ppm Crystal 6pF 150 Ohm -30°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | XRCGB26M000F3M00R0.pdf | |
| VI-26H-IU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-26H-IU-B1.pdf | |
| MPDTY013S | CONV DC/DC 9W 1.5VOUT 6A SIP | MPDTY013S.pdf | |
| G3MC-202P-VD-1 DC5 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SIP | G3MC-202P-VD-1 DC5.pdf | |
| 750833-1 | 26 Position D-Type Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire | 750833-1.pdf | |
| 81020-650303-RB | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 81020-650303-RB.pdf | |
| 78276-140HLF | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 78276-140HLF.pdf | |
| 87827-426HLF | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87827-426HLF.pdf | |
| 430603-15-0 | 15 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430603-15-0.pdf | |
| EZ16515200J0G | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | EZ16515200J0G.pdf | |
| M55342H08B475DRWS | RES SMD 475 OHM 1% 0.8W 2010 | M55342H08B475DRWS.pdf | |
| SFR16S0003309JR500 | RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR16S0003309JR500.pdf |