| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F51R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F51R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F51R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F51R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F51R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F51R0V is new and unused, you can buy ERJ-S08F51R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F51R0V.
| B43504A127M87 | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A127M87.pdf | |
| C1005JB1E473M050BA | 0.047µF 25V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1E473M050BA.pdf | |
| JJN-60 | FUSE CARTRIDGE 60A 300VAC/160VDC | JJN-60.pdf | |
| ECM10DKES-S189 | CONN EDGECARD 20POS .156" | ECM10DKES-S189.pdf | |
| EBC61DCAD | CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD | EBC61DCAD.pdf | |
| HSM18DSXS | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | HSM18DSXS.pdf | |
| MSB92T1G | TRANS PNP 300V 0.15A SC-59 | MSB92T1G.pdf | |
| MB95F614KPMC-G-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95610H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB95F614KPMC-G-SNE2.pdf | |
| AQ2A2-C1-ZT24VDC | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SIP | AQ2A2-C1-ZT24VDC.pdf | |
| KJ6T20B41PN | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJ6T20B41PN.pdf | |
| 5745355-4 | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 5745355-4.pdf | |
| 91601-314LF | 14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 91601-314LF.pdf | |
| MCT06030D9310BP100 | RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603 | MCT06030D9310BP100.pdf | |
| SFR16S0001109JA500 | RES 11 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR16S0001109JA500.pdf |