| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F47R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F47R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F47R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F47R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F47R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F47R5V is new and unused, you can buy ERJ-S08F47R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F47R5V.
| 1808WC122KAT2A | 1200pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808WC122KAT2A.pdf | |
| 1N5385A/TR12 | Zener Diode 170V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5385A/TR12.pdf | |
| TS5A3159QDBVRQ1 | 1 Circuit IC Switch 2:1 1.3 Ohm SOT-23-6 | TS5A3159QDBVRQ1.pdf | |
| 74HCT3G04GD,125 | Inverter IC 3 Channel 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74HCT3G04GD,125.pdf | |
| VE-25H-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-25H-MW-F2.pdf | |
| IMP4-2D0-1Q0-00-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-2D0-1Q0-00-A.pdf | |
| RSN116131 | 2 POLE, BOARD MOUNT | RSN116131.pdf | |
| AIT0-22-2SS | ER 3C 3#8 SKT RECP | AIT0-22-2SS.pdf | |
| CA3100E16-11PBF80 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E16-11PBF80.pdf | |
| GTC01LCF-28-21P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC01LCF-28-21P.pdf | |
| TX40AB00-2420 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M37x1 25, J | TX40AB00-2420.pdf | |
| Y1624647R100T9W | RES SMD 647.1OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y1624647R100T9W.pdf |