| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F4701V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F4701V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F4701V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F4701V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F4701V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F4701V is new and unused, you can buy ERJ-S08F4701V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F4701V.
| SLPX821M200A9P3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX821M200A9P3.pdf | |
| MKP385610040JPI4T0 | 10µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP385610040JPI4T0.pdf | |
| ESM18DSEI-S243 | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | ESM18DSEI-S243.pdf | |
| OPA349NA/3KG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA349NA/3KG4.pdf | |
| MM74HCT374MTC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | MM74HCT374MTC.pdf | |
| BTS5045-2EKA | IC PWR SW HI-SIDE 2CH DSO14-40 | BTS5045-2EKA.pdf | |
| C5SMF-BJN-CR14Q4T1 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial | C5SMF-BJN-CR14Q4T1.pdf | |
| MENB1090A1865Q01 | 18V 90W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1090A1865Q01.pdf | |
| CTV07RW-19-88SA-S1 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-19-88SA-S1.pdf | |
| CTVS07RF-21-39S | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-21-39S.pdf | |
| ACC00AF40-10S-003 | AC 29C 16#16 9#8 4#4 SKT RECP | ACC00AF40-10S-003.pdf | |
| 76341-407 | 7 Position Receptacle Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Through Hole | 76341-407.pdf | |
| 53041 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 8 AWG Crimp | 53041.pdf | |
| M55342H12B39G0RWS | RES SMD 39 OHM 2% 1/10W 0603 | M55342H12B39G0RWS.pdf | |
| CMF5556R000BEBF | RES 56 OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5556R000BEBF.pdf |