| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F4642V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F4642V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F4642V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 46.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F4642V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F4642V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F4642V is new and unused, you can buy ERJ-S08F4642V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F4642V.
| 107CKS016M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.653 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107CKS016M.pdf | |
| ZCAS200.XP | FUSE ZCASE MEGA 32V 200A 1-PC CA | ZCAS200.XP.pdf | |
| P2500SCLRP | SIDACTOR BI 230V 400A DO-214AA | P2500SCLRP.pdf | |
| GBB40DYHT | CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL | GBB40DYHT.pdf | |
| 510BBA100M000BAGR | 100MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 23mA Enable/Disable | 510BBA100M000BAGR.pdf | |
| LQH2MCN100K02L | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 225mA 1.56 Ohm Max 0806 (2016 Metric) | LQH2MCN100K02L.pdf | |
| AD9779BSVZRL | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 100-TQFP-EP (14x14) | AD9779BSVZRL.pdf | |
| MC56F8347VVFE | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 60MHz 128KB (64K x 16) FLASH 160-MAPBGA (15x15) | MC56F8347VVFE.pdf | |
| TLV2773CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2773CD.pdf | |
| 20FMN-BMT-A-TF(LF)(SN) | 20 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 20FMN-BMT-A-TF(LF)(SN).pdf | |
| FN9222EU-8-06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | FN9222EU-8-06.pdf | |
| CMF6064R000BEEK | RES 64 OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF6064R000BEEK.pdf |