| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F44R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F44R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F44R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F44R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F44R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F44R2V is new and unused, you can buy ERJ-S08F44R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F44R2V.
| 381LQ821M200J032 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ821M200J032.pdf | |
| CDR31BP301BJZRAT | 300pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CDR31BP301BJZRAT.pdf | |
| 2110104-1 | IMP R5PR10C LG0.39NONE SN | 2110104-1.pdf | |
| BUJ100,412 | TRANS NPN 400V 1A TO92 | BUJ100,412.pdf | |
| W78L801A24FL | 8051 W78 Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) Mask ROM | W78L801A24FL.pdf | |
| MAX6840XSD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6840XSD3+T.pdf | |
| XPGBWT-L1-R250-00EZ5 | LED Lighting XLamp® XP-G2 White, Neutral 4000K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGBWT-L1-R250-00EZ5.pdf | |
| R1D-1205/H-R | CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT | R1D-1205/H-R.pdf | |
| VE-B2Z-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-B2Z-EY-F2.pdf | |
| VE-BTX-IW | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VE-BTX-IW.pdf | |
| VI-2WN-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-2WN-IX-F2.pdf | |
| TVP00DZ-9-9PD-P1AD | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00DZ-9-9PD-P1AD.pdf | |
| PEC28DBDN | 56 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PEC28DBDN.pdf | |
| 0387345216 | SR BTS PC CS 16 ASY | 0387345216.pdf | |
| MMF50SBRD100R | RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W MELF | MMF50SBRD100R.pdf |