| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F43R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F43R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F43R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F43R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F43R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F43R2V is new and unused, you can buy ERJ-S08F43R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F43R2V.
| SMBG36CAHE3/5B | TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB | SMBG36CAHE3/5B.pdf | |
| 5SGD | Green LED Indication - Discrete 2.1V Radial | 5SGD.pdf | |
| 5680016811F | LED Circuit Board Indicator 4 High x 4 Wide Green (x 7), Yellow (x 8), Blank (x 1) 2.1V Green, 2.1V Yellow 30mA Green, 20mA Yellow Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5680016811F.pdf | |
| CRT0603-FY-2611ELF | RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 | CRT0603-FY-2611ELF.pdf | |
| MS3108R14S-7PX | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108R14S-7PX.pdf | |
| DJT14E17-26SA | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DJT14E17-26SA.pdf | |
| DC-37SF-N | CONN DSUB 37POS | DC-37SF-N.pdf | |
| 98414-G08-24-A11LF | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 98414-G08-24-A11LF.pdf | |
| 20020130-G181A01LF | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole | 20020130-G181A01LF.pdf | |
| Y162750K0000Q0R | RES SMD 50K OHM 0.02% 1/2W 2010 | Y162750K0000Q0R.pdf | |
| RN60D3833FRSL | RES 383K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D3833FRSL.pdf |