| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J273V is new and unused, you can buy ERJ-S06J273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J273V.
| JANTXV1N6488 | Zener Diode 4.3V 1.5W ±5% Through Hole D-5A | JANTXV1N6488.pdf | |
| CS42416-CQZ/C1 | General Purpose Interface 24 b Serial 64-LQFP | CS42416-CQZ/C1.pdf | |
| OPA2336U/2K5 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2336U/2K5.pdf | |
| MAX9651AUA+ | IC OP AMP VCOM DRIVE 8UMAX | MAX9651AUA+.pdf | |
| CXM-18-50-90-36-AA10-F3-5 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Cool Square | CXM-18-50-90-36-AA10-F3-5.pdf | |
| XPGWHT-P1-0000-008Z7 | LED Lighting XLamp® XP-G White, Warm 3000K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGWHT-P1-0000-008Z7.pdf | |
| 4-1440006-7 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | 4-1440006-7.pdf | |
| GSC22DRYH-S93 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | GSC22DRYH-S93.pdf | |
| KJB6T23F21PD | 21 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T23F21PD.pdf | |
| MS3450L32-6SX | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3450L32-6SX.pdf | |
| FFA.1E.765.CNS | COLLET FFA.1E. - 6.5MM DIA | FFA.1E.765.CNS.pdf | |
| MS24264R14B12P8-LC | 26500 12C 9#20 3#16 PIN RECP | MS24264R14B12P8-LC.pdf | |
| DAMA-15S-C-NM-2 | CONN DSUB 15POS | DAMA-15S-C-NM-2.pdf | |
| 6-146273-7 | 34 MODII HDR DRVT B/A .100 CL W/ | 6-146273-7.pdf |