| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J242V is new and unused, you can buy ERJ-S06J242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J242V.
| ECQ-E1225KF | 2.2µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial 0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm) | ECQ-E1225KF.pdf | |
| M39003/01-5089 | 8.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-5089.pdf | |
| MXLPLAD30KP45AE3 | TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD | MXLPLAD30KP45AE3.pdf | |
| GCM22DRYH | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | GCM22DRYH.pdf | |
| SIT8008AI-83-33E-33.1776Y | OSC XO 3.3V 33.1776MHZ OE | SIT8008AI-83-33E-33.1776Y.pdf | |
| 502GBF-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 502GBF-ADAF.pdf | |
| BT138-800G,127 | TRIAC 800V 12A TO220AB | BT138-800G,127.pdf | |
| 105-682H | 6.8µH Unshielded Inductor 160mA 3.8 Ohm Max 2-SMD | 105-682H.pdf | |
| DSPIC33EP512MC202-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP512MC202-I/SO.pdf | |
| CTV07RW-15-5S-LC | CTV 5C 5#16 SKT J/N RECP | CTV07RW-15-5S-LC.pdf | |
| 1060043293 | Adapter Fiber Optic Connector FC Receptacle To SC Receptacle Panel Mount, Snap-In | 1060043293.pdf | |
| RCP2512B110RGED | RES SMD 110 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B110RGED.pdf | |
| D55342E07B5E90RWS | RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B5E90RWS.pdf |