| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J203V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J203V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J203V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J203V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J203V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J203V is new and unused, you can buy ERJ-S06J203V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J203V.
| VJ0805D680KXCAC | 68pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D680KXCAC.pdf | |
| 0697H9150-02 | FUSE BRD MNT 15A 350VAC 72VDC | 0697H9150-02.pdf | |
| 1218692-1 | PLATE RETAIN POLARIZING A600 | 1218692-1.pdf | |
| 292498-4 | MBXL RCPT HOUSING STL, 1P+16S+1P | 292498-4.pdf | |
| SIDC14D60C6Y | Diode Standard 600V 50A (DC) Surface Mount Sawn on foil | SIDC14D60C6Y.pdf | |
| MB9BF417SPMC-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B410T Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB9BF417SPMC-GE1.pdf | |
| JANTX1N5300UR-1 | Current Regulator Regulator 1.3mA DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N5300UR-1.pdf | |
| VI-J40-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-J40-EX-F3.pdf | |
| V24B3V3M150BS | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W | V24B3V3M150BS.pdf | |
| D38999/20MF28HB-LC | CTV 28C 26#20 2#16 PIN RECP | D38999/20MF28HB-LC.pdf | |
| SMH102-LPSE-D03-SP-BK | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH102-LPSE-D03-SP-BK.pdf | |
| Y117290R0000B9W | RES SMD 90 OHM 0.1% 1/10W 0805 | Y117290R0000B9W.pdf | |
| M55342K04B1E40PT0V | RES SMD 1.4K OHM 1% 0.15W 1505 | M55342K04B1E40PT0V.pdf | |
| CRCW04023R30FKEDHP | RES SMD 3.3 OHM 1% 1/5W 0402 | CRCW04023R30FKEDHP.pdf |