| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J200V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J200V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J200V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J200V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J200V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J200V is new and unused, you can buy ERJ-S06J200V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J200V.
| MALREKE05AA233F00K | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA233F00K.pdf | |
| CGA5L2X7R2A105M160AA | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X7R2A105M160AA.pdf | |
| MXPLAD6.5KP43A | TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD | MXPLAD6.5KP43A.pdf | |
| GCA31DTKH | CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD | GCA31DTKH.pdf | |
| C8051T326-GMR | 8051 C8051T32x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 16KB (16K x 8) OTP 28-QFN (5x5) | C8051T326-GMR.pdf | |
| MC68376BGMFT20 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 160-QFP (28x28) | MC68376BGMFT20.pdf | |
| MIC38HC43-1BN | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-DIP | MIC38HC43-1BN.pdf | |
| VI-BWN-IX | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-BWN-IX.pdf | |
| VE-JTN-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W | VE-JTN-MZ-F4.pdf | |
| ACE29DHAD | CONN EDGECARD 58POS 1MM | ACE29DHAD.pdf | |
| GTS06A-16-9S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | GTS06A-16-9S.pdf | |
| D38999/24FD97PCL | 12 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FD97PCL.pdf | |
| TJSE22701 | SERIES I, ELECTRONIC SPLICE | TJSE22701.pdf | |
| ERJ-XGNJ303Y | RES SMD 30K OHM 5% 1/32W 01005 | ERJ-XGNJ303Y.pdf |