| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J152V is new and unused, you can buy ERJ-S06J152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J152V.
| LGU1E183MELA | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E183MELA.pdf | |
| 395-044-523-801 | CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK | 395-044-523-801.pdf | |
| 5T9955BFGI8 | IC CLK DRIVER DUAL PLL 96-FBGA | 5T9955BFGI8.pdf | |
| 8N4DV85KC-0088CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0088CDI8.pdf | |
| 8N3SV75EC-0123CDI | VCXO IC 669.326582MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0123CDI.pdf | |
| VE-J1Z-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-J1Z-EX-F1.pdf | |
| AR0805FR-077R68L | RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-077R68L.pdf | |
| CTVPS00RF-11-99HA | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-11-99HA.pdf | |
| 97-3108B22-18P-417 | AB 8C 8#16 PIN PLUG | 97-3108B22-18P-417.pdf | |
| MS3106A36-14P | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106A36-14P.pdf | |
| TVPS00RK-23-53PC | 53 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RK-23-53PC.pdf | |
| BACC63CC10-20P6H | 2 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63CC10-20P6H.pdf | |
| TNPU08052K10BZEN00 | RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPU08052K10BZEN00.pdf | |
| RN55C3920BRSL | RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C3920BRSL.pdf |