| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J111V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J111V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J111V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J111V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J111V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J111V is new and unused, you can buy ERJ-S06J111V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J111V.
| ECY-39RC334KV | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | ECY-39RC334KV.pdf | |
| 591D225X0025B2T15H | 2.2µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 1611 (4028 Metric) 3.8 Ohm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | 591D225X0025B2T15H.pdf | |
| SIT2001BC-S2-33E-33.333300G | 33.3333MHz HCMOS, LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT2001BC-S2-33E-33.333300G.pdf | |
| ES2A-TP | Diode Standard 50V 2A Surface Mount DO-214AC (HSMA) | ES2A-TP.pdf | |
| 1N3292A | Diode Standard 500V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | 1N3292A.pdf | |
| CDP68HC68T1M2Z96 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 32B SPI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | CDP68HC68T1M2Z96.pdf | |
| AD674BARZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD674BARZ.pdf | |
| MC74LVX4066MEL | 4 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm SOEIAJ-14 | MC74LVX4066MEL.pdf | |
| 5962-8981001YC | Optoisolator Darlington Output 1500VDC 1 Channel 8-DIP Butt Joint | 5962-8981001YC.pdf | |
| LO T770-K1L2-24-Z | Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Z-Bend | LO T770-K1L2-24-Z.pdf | |
| V150B3V3M100BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W | V150B3V3M100BN.pdf | |
| 177538-3 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | 177538-3.pdf | |
| CMF554K9910BERE | RES 4.991K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF554K9910BERE.pdf |