| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06J101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06J101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06J101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06J101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06J101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06J101V is new and unused, you can buy ERJ-S06J101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06J101V.
| AVS227M16E16B-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M16E16B-F.pdf | |
| MAL210267681E3 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 159 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210267681E3.pdf | |
| BFC233611224 | 0.22µF Film Capacitor 275V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | BFC233611224.pdf | |
| FST16080 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 160A (DC) Chassis Mount TO-249AB | FST16080.pdf | |
| ADR125AUJZ-R2 | Series Voltage Reference IC ±0.24% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | ADR125AUJZ-R2.pdf | |
| AK60A-024L-050F10G | CONV DC-DC 50W 24VIN 5.0VOUT SGL | AK60A-024L-050F10G.pdf | |
| 3282-8SG-330 | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 3282-8SG-330.pdf | |
| 88-534794-19P | Circular Connector | 88-534794-19P.pdf | |
| TNPU0805576RAZEN00 | RES SMD 576 OHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU0805576RAZEN00.pdf | |
| HVCB2512JTD1M00 | RES SMD 1M OHM 5% 2W 2512 | HVCB2512JTD1M00.pdf | |
| 9T08052A8870CAHFT | RES SMD 887 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A8870CAHFT.pdf | |
| RG1005N-153-C-T10 | RES SMD 15K OHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005N-153-C-T10.pdf | |
| CMF202K5000GNEB | RES 2.5K OHM 1W 2% AXIAL | CMF202K5000GNEB.pdf |