| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F8661V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F8661V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F8661V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.66k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F8661V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F8661V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F8661V is new and unused, you can buy ERJ-S06F8661V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F8661V.
| 200MXG1000MEFCSN30X30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG1000MEFCSN30X30.pdf | |
| 2102-5-00-50-00-00-07-0 | Terminal Turret Connector Single End 0.094" (2.39mm) Tin-Lead | 2102-5-00-50-00-00-07-0.pdf | |
| FSB50450A | Power Driver Module FET 3 Phase 500V 1.5A 23-DIP Module | FSB50450A.pdf | |
| 74LVCH162373ADGG:1 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LVCH162373ADGG:1.pdf | |
| VE-24M-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VE-24M-IV-F3.pdf | |
| V28A28M200BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | V28A28M200BF2.pdf | |
| ERJ-1GNJ823C | RES SMD 82K OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GNJ823C.pdf | |
| BACC45FM18-14PH | 14 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | BACC45FM18-14PH.pdf | |
| L77TWE5W1SHCSV4FRM6 | 5 (4 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L77TWE5W1SHCSV4FRM6.pdf | |
| 18-351000-11-RC | IC Socket Adapter SSOP To DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Through Hole | 18-351000-11-RC.pdf | |
| CRCW201030K9FKEFHP | RES SMD 30.9K OHM 1% 1W 2010 | CRCW201030K9FKEFHP.pdf | |
| 752081222GP | RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SRT | 752081222GP.pdf | |
| ORNV50012502T1 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | ORNV50012502T1.pdf | |
| Y5076V0297BQ9L | RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL | Y5076V0297BQ9L.pdf |