| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F8252V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F8252V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F8252V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82.5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F8252V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F8252V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F8252V is new and unused, you can buy ERJ-S06F8252V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F8252V.
| SMCJ18A-M3/9AT | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB | SMCJ18A-M3/9AT.pdf | |
| 0459856163 | CONN HEADER 6 PWR 32SGL 1.57MM | 0459856163.pdf | |
| CB2518T100K | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 820mA 325 mOhm Max 1007 (2518 Metric) | CB2518T100K.pdf | |
| P0250.153NL | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 36 mOhm Max Nonstandard | P0250.153NL.pdf | |
| 5SGXEA7K2F35I3LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7K2F35I3LN.pdf | |
| PIC16C620-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C620-20E/SS.pdf | |
| ISL6376IRZ-T | - Controller, Intel VR12, VR12.5 Voltage Regulator IC 1 Output 48-QFN (6x6) | ISL6376IRZ-T.pdf | |
| VE-J4B-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-J4B-IW-F1.pdf | |
| VI-J4N-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-J4N-MY-F4.pdf | |
| VE-21J-MY | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-21J-MY.pdf | |
| AMM11DRAH | CONN EDGECARD 22POS .156 R/A | AMM11DRAH.pdf | |
| 690367180872 | 8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 690367180872.pdf | |
| 431703-21-0 | 21 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431703-21-0.pdf |