| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F8251V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F8251V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F8251V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.25k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F8251V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F8251V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F8251V is new and unused, you can buy ERJ-S06F8251V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F8251V.
| UPM2E010MPD | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2E010MPD.pdf | |
| C1005C0G1H270J050BA | 27pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H270J050BA.pdf | |
| LPV324IDR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | LPV324IDR.pdf | |
| CY7C027V-15AXI | IC SRAM 512KBIT 15NS 100TQFP | CY7C027V-15AXI.pdf | |
| MAX6425UK21+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | MAX6425UK21+T.pdf | |
| ADM1023ARQ | Temp Monitoring System (Sensor) 0°C ~ 120°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 16-QSOP | ADM1023ARQ.pdf | |
| 5209597-4 | Fiber Optic Attenuator SC/APC 8°, Singlemode, Dual Window 4dB | 5209597-4.pdf | |
| RUS2R0 | 2 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 1000W Solder Lug | RUS2R0.pdf | |
| VE-JW1-EZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VE-JW1-EZ-B1.pdf | |
| AT0603DRD071K5L | RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRD071K5L.pdf | |
| TV06DT-17-26AA | TV 26C 26#20 PIN PLUG | TV06DT-17-26AA.pdf | |
| PREC001DFAN-RC | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole Tin | PREC001DFAN-RC.pdf | |
| RT0402BRE07442RL | RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE07442RL.pdf | |
| CRCW0805300MJPEAHR | RES SMD 300M OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW0805300MJPEAHR.pdf | |
| 9T06031A1183CAHFT | RES SMD 118KOHM 0.25% 1/10W 0603 | 9T06031A1183CAHFT.pdf |