| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F8063V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F8063V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F8063V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F8063V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F8063V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F8063V is new and unused, you can buy ERJ-S06F8063V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F8063V.
| ESMG500ETD471MJ20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETD471MJ20S.pdf | |
| GRM1555C2A3R8CA01J | 3.8pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A3R8CA01J.pdf | |
| SIT9122AC-2C2-25E250.000000Y | OSC XO 2.5V 250MHZ | SIT9122AC-2C2-25E250.000000Y.pdf | |
| CLL5262B TR | Zener Diode 51V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 | CLL5262B TR.pdf | |
| CY8C4125AZI-M443 | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C41xx - M Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | CY8C4125AZI-M443.pdf | |
| DSPIC33EV128GM002T-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EV128GM002T-I/MM.pdf | |
| VLMF31Q2T1-GS08 | Orange 605nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, J-Lead | VLMF31Q2T1-GS08.pdf | |
| V150B3V3T100BS | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W | V150B3V3T100BS.pdf | |
| VE-B4N-IY | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-B4N-IY.pdf | |
| TV06RW-19-35JB | 66 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RW-19-35JB.pdf | |
| FLX40-040-01-CS8653 | HEXASHIELD TERMINATION | FLX40-040-01-CS8653.pdf | |
| CTVS07RF-13-4PE-LC | CTV 4C 4#16 PIN J/N RECP | CTVS07RF-13-4PE-LC.pdf | |
| 1310808-1 | B37P34E999X BNC | 1310808-1.pdf | |
| 2164-56-01-P2 | 56 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 2164-56-01-P2.pdf | |
| YC248-FR-07140RL | RES ARRAY 8 RES 140 OHM 1606 | YC248-FR-07140RL.pdf |