| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F8060V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F8060V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F8060V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F8060V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F8060V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F8060V is new and unused, you can buy ERJ-S06F8060V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F8060V.
| 500R07S5R1DV4T | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 500R07S5R1DV4T.pdf | |
| BFC237535911 | 910pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) | BFC237535911.pdf | |
| M39006/21-0143 | 330µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm) | M39006/21-0143.pdf | |
| MA15KP33CAE3 | TVS DIODE 33VWM 54.8VC DO204AR | MA15KP33CAE3.pdf | |
| RGM08DRMN-S273 | CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW | RGM08DRMN-S273.pdf | |
| BZX84C3V6-G3-18 | Zener Diode 3.6V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C3V6-G3-18.pdf | |
| 1251111403 | PMI CAP STOVEP RED 11/16 FROSTED | 1251111403.pdf | |
| VI-2NH-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-2NH-IW-F4.pdf | |
| 78ST115HC | REGULATOR 15.0V HORIZONTAL | 78ST115HC.pdf | |
| EQW030A0F641Z | DC/DC CONVERTER 3.3V 30A 99W | EQW030A0F641Z.pdf | |
| RMCF0402FT45R3 | RES SMD 45.3 OHM 1% 1/16W 0402 | RMCF0402FT45R3.pdf | |
| 75-69228-13P | Circular Connector | 75-69228-13P.pdf | |
| AXT616124 | 16 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXT616124.pdf | |
| 1162075 | CONN FERRULE W TYPE 20AWG WHITE | 1162075.pdf | |
| RNF18BTD243R | RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL | RNF18BTD243R.pdf |