| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F7872V is new and unused, you can buy ERJ-S06F7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F7872V.
| UPM1H181MPD1TD | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H181MPD1TD.pdf | |
| LNR2A224MSE | 220000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2A224MSE.pdf | |
| GQM1555C2D9R6BB01D | 9.6pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GQM1555C2D9R6BB01D.pdf | |
| VJ0603D510FXAAP | 51pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D510FXAAP.pdf | |
| SH50S-0.85-680 | 680µH Unshielded Toroidal Inductor 850mA 1.25 Ohm Max Nonstandard | SH50S-0.85-680.pdf | |
| MAX3222ECDWR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | MAX3222ECDWR.pdf | |
| TX32AG00-3616J | Black Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 2 5/16-16 UNS 36 | TX32AG00-3616J.pdf | |
| PHP00603E47R5BST1 | RES SMD 47.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E47R5BST1.pdf | |
| RCS06031R78FKEA | RES SMD 1.78 OHM 1% 1/4W 0603 | RCS06031R78FKEA.pdf | |
| SQPW10100RJ | RES 100 OHM 10W 5% AXIAL | SQPW10100RJ.pdf |