| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F75R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F75R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F75R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F75R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F75R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F75R0V is new and unused, you can buy ERJ-S06F75R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F75R0V.
| LD055C392KAB9A | 3900pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | LD055C392KAB9A.pdf | |
| VJ0603D200FLPAP | 20pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D200FLPAP.pdf | |
| GEM22DTMT-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | GEM22DTMT-S189.pdf | |
| BD682S | TRANS PNP DARL 100V 4A TO-126 | BD682S.pdf | |
| C8051F902-D-GMR | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F902-D-GMR.pdf | |
| AT25020AY1-10YI-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8MAP | AT25020AY1-10YI-2.7.pdf | |
| V300A28E400BF | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V300A28E400BF.pdf | |
| AIB6-24-20PS-116 | GT 11C 2#12 9#16 PIN PLUG | AIB6-24-20PS-116.pdf | |
| 134-1069-001 | Adapter Coaxial Connector SMB, Mini Plug, Female Socket To N Plug, Male Pin 75 Ohm | 134-1069-001.pdf | |
| 211011-1 | AMPLIMITE CONN SVR,26 POS,TRW | 211011-1.pdf | |
| RCP2512B200RGET | RES SMD 200 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B200RGET.pdf | |
| 9T08052A1271BAHFT | RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A1271BAHFT.pdf | |
| 9T08052A4300DBHFT | RES SMD 430 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A4300DBHFT.pdf |