| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F73R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F73R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F73R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 73.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F73R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F73R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F73R2V is new and unused, you can buy ERJ-S06F73R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F73R2V.
| MKP1847622234P4 | 22µF Film Capacitor 230V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads | MKP1847622234P4.pdf | |
| M48T12-150PC1 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | M48T12-150PC1.pdf | |
| MM74HC165M | IC REGIST PAR-IN/SER-OUT 16-SOIC | MM74HC165M.pdf | |
| M24256-BRDW6P | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8TSSOP | M24256-BRDW6P.pdf | |
| NUD3124DMT1 | IC INDCT LOAD DRVR AUTO SC74-6 | NUD3124DMT1.pdf | |
| VE-B7H-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-B7H-CY-F3.pdf | |
| AR0603FR-0775RL | RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 | AR0603FR-0775RL.pdf | |
| MS3470L1419S | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3470L1419S.pdf | |
| TVP00RF-21-121SB-S1 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RF-21-121SB-S1.pdf | |
| 97-3106A22-16PY-417 | AB 9C 6#16, 3#12 PIN PLUG | 97-3106A22-16PY-417.pdf | |
| 178-015-512-571 | 15, 15 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 178-015-512-571.pdf | |
| 37103-B101-00E MB | 3 Position Rectangular Plug Connector Spring Clamp Gold 24-26 AWG | 37103-B101-00E MB.pdf | |
| RLR07C1022FRRSL | RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1022FRRSL.pdf |