| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F68R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F68R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F68R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68.1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F68R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F68R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F68R1V is new and unused, you can buy ERJ-S06F68R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F68R1V.
| 06035A180KAT2A | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035A180KAT2A.pdf | |
| ECD-G0E8R2C | 8.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | ECD-G0E8R2C.pdf | |
| JAN1N4494CUS | Zener Diode 160V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JAN1N4494CUS.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9069E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9069E1.pdf | |
| RMCF0805FT3K32 | RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT3K32.pdf | |
| MS3100A28-21P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100A28-21P.pdf | |
| HKTBF-24-67PS | Circular Connector | HKTBF-24-67PS.pdf | |
| 5788667-1 | 50 Position Card Connector CompactFlash® - Type II Surface Mount, Right Angle Gold | 5788667-1.pdf | |
| FX4C2-68S-1.27DSAL(71) | 68 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold | FX4C2-68S-1.27DSAL(71).pdf | |
| 5-146282-1 | 1 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole Tin | 5-146282-1.pdf |