| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F6040V is new and unused, you can buy ERJ-S06F6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F6040V.
| DAC1401D125HL-C18 | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | DAC1401D125HL-C18.pdf | |
| PIC16LC554T-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC554T-04E/SS.pdf | |
| ST32ETG100 | 10 Ohm 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | ST32ETG100.pdf | |
| VE-J12-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VE-J12-MW-B1.pdf | |
| AA0805FR-072K2L | RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805 | AA0805FR-072K2L.pdf | |
| D38999/20FD19PC | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FD19PC.pdf | |
| SP01CE-8-4S(SR) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SP01CE-8-4S(SR).pdf | |
| VG95234M-28A63PX | 28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | VG95234M-28A63PX.pdf | |
| RJ45FC6-GRY | Insert Modular Jack 8p8c (RJ45, Ethernet) To IDC, Pressdown, Punchdown Block Gray | RJ45FC6-GRY.pdf | |
| 0428192212 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.394" (10.00mm) Through Hole Tin | 0428192212.pdf | |
| MDF51-2P-12DSA(20) | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.472" (12.00mm) Through Hole Tin | MDF51-2P-12DSA(20).pdf | |
| 801-87-034-40-001101 | 34 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 801-87-034-40-001101.pdf | |
| RT2010DKE07402KL | RES SMD 402K OHM 0.5% 1/2W 2010 | RT2010DKE07402KL.pdf |