| Manufacturer Part Number: | ERJ-S06F5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S06F5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S06F5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S06F5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S06F5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S06F5902V is new and unused, you can buy ERJ-S06F5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S06F5902V.
| IPP70N10S312AKSA1 | MOSFET N-CH 100V 70A TO220-3 | IPP70N10S312AKSA1.pdf | |
| 8N4DV85AC-0117CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0117CDI8.pdf | |
| VI-2WF-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VI-2WF-EX-S.pdf | |
| 130370-HMC769LP6CE | HMC769LP6CE - Timing, PLL Evaluation Board | 130370-HMC769LP6CE.pdf | |
| G6ZU-1FE DC12 | RF Relay SPDT (1 Form C) Surface Mount | G6ZU-1FE DC12.pdf | |
| ERJ-1TYF102U | RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TYF102U.pdf | |
| 42295 | MIL-E-QUAL CAP & CHAIN | 42295.pdf | |
| FRCIR030CF18-1SF80T108VO | FRCIR 10C 10#16 SKT RECP | FRCIR030CF18-1SF80T108VO.pdf | |
| RJE7218814R3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE7218814R3.pdf | |
| T38047-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38047-20-0.pdf | |
| 3038024 | Terminal Block Connector 12 Position Gray 12-24 AWG | 3038024.pdf | |
| 0395932023 | 23 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0395932023.pdf | |
| RG1005N-563-W-T5 | RES SMD 56K OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005N-563-W-T5.pdf |